Lasowiackie Targi Rodzimej Tradycji już za nami

Słoneczne niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy Niwiska mogli spędzić na Lasowiackich Targach Rodzimej Tradycji. Imprezę zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Niwiskach a wszystko dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2020”.
Pasjonaci kultury ludowej spotkali się w gościnnym cieniu dworku Hupki w Niwiskach, by pozwolić muzyce płynąć między wiekowymi konarami dębów i przypominać żyjącym o spuściźnie wielu pokoleń Lasowiaków. Miłośnicy muzyki ludowej mogli wysłuchać wspaniałych koncertów w wykonaniu Kapeli Jurka Wrony oraz Kapeli Ludowej Widelanie. Wiązankę tańców Lasowiackich zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Niwiszczanie pod kierunkiem Karoliny Majdan-Soleckiej.
Podczas wydarzenia odbyły się otwarte dla mieszkańców warsztaty bibułkarstwa, hafciarstwa i szydełkowania oraz malarstwa.

Bibułkarstwo to tradycyjne, ale już nieco zapomniane rękodzieło artystyczne polegające na wykonywaniu ozdobnych kwiatów z bibuły i krepiny. Jest to pracochłonna
i wymagająca cierpliwości sztuka, ale też ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Wystarczyło przyjść, aby przekonać się jak piękne kwiaty rozkwitają w naszych dłoniach. Uczestnicy podczas zajęć zapoznali się z najbardziej potrzebnymi materiałami i akcesoriami, poznali metody i techniki bibułkarskie. Każdy chętny miał okazję do zrobienia pięknych kwiatów. Różnorodność roślin, ich ciekawe kształty oraz wielobarwność bibuł i krepin zachęcały do kreowania ozdób.

Hafciarstwo i szydełkowanie to ulubione zajęcia naszych prababć – zajęcia, które miały już odejść do lamusa zastąpione przez rozrywki ery cyfrowej, tymczasem za sprawą wyobraźni kolejnych pokoleń zyskują nowe życie. Warsztaty skupiły wiele osób, które rozpoczęły swoją przygodę z szydełkiem jak również i tych którzy już trochę zapomnieli jak się dzierga. Podczas warsztatów powstało wiele szydełkowych dzieł sztuki, nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie. Wspólnie spędzony czas mijał uczestniczkom nie tylko w bardzo serdecznej atmosferze, ale przede wszystkim bardzo twórczo i aktywnie.
 Warsztaty malarstwa to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznali tajniki sztuk plastycznych, w szczególności rysunku, malarstwa, dekoracyjnego malowania. Pod opieką instruktora doskonalili swoje umiejętności malarskie, każdy miał szansę rozwinąć swój indywidualny potencjał twórczy.
Podczas Lasowiackich Targów Rodzimej Tradycji można było podziwiać różnorodne stoiska z rękodziełem artystycznym lokalnych twórców oraz skosztować swojskiego jadła przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niwiskach serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Lasowiackich Targów Rodzimej Tradycji,
a w szczególności podziękowania kierujemy do Narodowego Centrum Kultury za dofinansowanie całego wydarzenia.