VII Targi Rodzimej Tradycji

VII Targi Rodzimej Tradycji

W Niwiskach już po raz VII zostały zorganizowane Targi Rodzimej Tradycji. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie całej gminy, miały okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne, a lokalni twórcy rękodzieła mogli pochwalić się swoimi wyrobami. Wszystkie dzieła, i te tradycyjne i mało znane budziły ogromne zainteresowanie. Było co oglądać! Stoły uginały się od przeróżnych rzeźb, haftowanych serwet czy kolorowych kwiatów z krepiny. Można było podziwiać prawdziwe cudeńka
z origami, quillingu, dekoracje wykonane techniką wstążeczkową. Warto było zobaczyć szklane przedmioty malowane ręcznie, chusteczniki i drewniane szkatułki zdobione metodą decoupage. Ozdobne wianki przyciągały wzrok, ale jeszcze piękniejsze okazały się obrazy olejne i wykonane haftem krzyżykowym. Trudno wyliczyć wszystkie piękne przedmioty i dekoracje, ale zebrane razem zrobiły niesamowite wrażenie na zwiedzających.

Wśród smakołyków królowały wyśmienite serniki, drożdżówki, ciasta z owocami, pierogi, chleb ze smalcem, doskonałe mięsa i wędliny. Nie zabrakło również miodów, dżemów i nalewek. Panie wykazały się wielkim smakiem i znajomością sztuki kulinarnej, czego dowodem była duża ilość osób kosztujących potrawy regionalne. Wśród widowni nie zabrakło zaproszonych gości. Kulturą ludową żywo interesowali się m.in. Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Radni Powiatu Kolbuszowskiego Józef Prymon i Zbigniew Ofiara a także władze naszej gminy reprezentowane przez Panią Wójt Elżbietę Wróbel oraz jej zastępcę, panią Jolantę Marut. Miło było również zobaczyć Sołtysów, Radnych oraz pasjonatów naszego regionu.

Folklor jest zjawiskiem o tyle niezwykłym, że powstawał przez wieki poprzez pielęgnowanie tradycji, jest skarbem, który nadaje wyraz i charakter tożsamości. Podczas targów jeszcze raz okazało się, że warto promować to co nasze i piękne.
Na spotkanie przybyły całe rodziny. A jeśli ktoś był oszołomiony stoiskami barwnymi jak letnie sukienki, mógł skosztować kulinarnych pyszności i odpocząć w parku na ławeczce, słuchając ludowych melodii unoszących się pośród drzew.

Dodatkową atrakcją podczas targów był występ grup tanecznych działających przy GOKiB i Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich z Siedlanki, który śpiewa
z potrzeby serca i ducha. Gwiazdą wieczoru była Kapela Ludowa Dzikowianie, która zaprezentowała utwory ludowe zaaranżowane na naprawdę wysokim poziomie
i porwała do tańca wiele osób. Późnym wieczorem też tancerzy nie brakowało, bo do tańca pod gwiazdami przygrywał zespół Pro Dance z Widełki. Najmłodsi uczestnicy spotkania mogli skorzystać ze zjeżdżalni oraz brać udział w tradycyjnych zabawach ludowych, przypomnianych przez prowadzące imprezę instruktorki Świetlic Wiejskich Anię Świątek i Magdę Dyło. Organizatorzy czyli Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteki, Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Niwiska włożyli wiele pracy w przygotowanie imprezy, za co składamy im serdeczne podziękowania. Wyrazy uznania należą się również wszystkim tym, którzy zaprezentowali swoje wypieki i wyroby, oraz przybyłam gościom. Mamy nadzieję, że kolejne Targi Rodzimej Tradycji będą dzięki Wam jeszcze piękniejsze!