Koncert Psalmów Jana Kochanowskiego

 

W ramach Podkarpackich Konfrontacji Muzycznych
w ostatnią  niedzielę września w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach odbył się niezwykły koncert „Psalmów z Psałterza Dawidowego” wg poezji Jana Kochanowskiego do muzyki Alka Berkowicza. 
 Alek Berkowicz, absolwent Akademii Muzycznej
w Krakowie, obecnie kontrabasista Filharmonii Podkarpackiej przy tworzeniu muzyki inspiruje się poezją  minionych epok między innymi  Mistrzem z Czarnolasu.  Wraz z wirtuozem kontrabasu i śpiewu wystąpił zespół w składzie: Krzysztof Mroziak  (piano), Miłosz Potoczny(gitara) Andrzej Mozgała (saksofon sopranowy, cymbały, aranżacje kwartetu). Zespołowi towarzyszył kwartet smyczkowy w składzie: Natalia Musz – I skrzypce, Natalia Kmita – II skrzypce, Aleksandra Jarosińska – altówka, Monika Kapias – wiolonczela i chórek Katarzyna Motyka – śpiew, Karolina Szatkowska – śpiew

To była prawdziwa uczta duchowa dla amatorów artystycznych doznań.
Poezja Jana Kochanowskiego wspaniale połączyła się z wykonywaną przez zespół muzyką, brzmiała – mimo upływu lat – niezwykle współcześnie i szlachetnie.    „Sala pod pawiami” gdzie odbywał się koncert stworzyła dodatkowy niezapomniany klimat, idealnie dopasowany do wybrzmiewanych poetyckich strof i dźwięków. 

Obecni na koncercie nie ukrywali wzruszenia i nie szczędzili braw. Na nowo odkrywali nieco zapomnianą poezję , pełną odniesień do Stwórcy. Ostatnia pieśń „Nie porzucaj nadzieje” wykonywana przy aplauzie publiczności dostarczyła dodatkową porcję radości  i nadziei. 

 Brawo dla organizatorów: Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie z Dyrektorem
P. Damianem Drągiem, obecnym na koncercie wraz z delegacją pracowników i czuwającymi  nad całością pracownikami GOKiB w Niwiskach.  I z niecierpliwością czekamy na następne koncerty.