Cyfrowa Wypożyczalnia Biblioteczna Publikacji Naukowych ACADEMICA

 

 

Za pośrednictwem Gminnej Publicznej Biblioteki w Niwiskach można korzystać
z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową.
Cyfrowa Wypożyczalnia Biblioteczna Publikacji Naukowych ACADEMICA jest nowatorskim projektem polegającym na utworzeniu cyfrowej bazy książek i czasopism naukowych oraz ich udostępnieniu na wybranych miejscach na terenie Polski.
Dzięki projektowi ACADEMICA czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do ponad 3 000 000 publikacji, w tym artykułów, monografii, całych numerów czasopism, współczesnego piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin, a także najnowszych wydań podręczników akademickich, tekstów źródłowych i literatury pięknej.
Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu
o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Niwiskach:

• Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu.
• Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie
– bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz.
• Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza oświadczenia,
który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu.
• Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni.
Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.
• Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.
• Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.

godziny otwarcia

Poniedziałek 9.00 – 17.00
Wtorek 8.00 – 16.00
Środa 8.00 – 16.00
Czwartek 8.00 – 16.00
Piątek 8.00 – 16.00

Każda 1 Sobota miesiąca 8.00 – 12.00

Natomiast w Poniedziałek po każdej Pierwszej sobocie miesiąca od 12.00 do 17.00