Recital Marka Bałaty

W sobotę 26 lutego  w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach miało miejsce  niezwykłe wydarzenie. Otóż w ramach Festiwalu Polskiej Twórczości Blusowej „Ziemia Dzieciństwa ” odbył się recital Marka Bałaty, który wystąpił z zespołem w składzie: 
Janusz Witko – instrumenty dęte, Adam Niedzielin- instrumenty klawiszowe, Ryszard Styła – gitara, Józef Michalik – bass el.  kontrabas, Marek Olma –  perkusja                                                    
Organizatorem  tego wyjątkowego koncertu jak również towarzyszących mu warsztatów wokalno – instrumentalnych  był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, któremu zgromadzona publiczność jak też biorący udział w warsztatach młodzi muzycy serdecznie dziękują.
 Marek Bałata urodził się w Mielcu, ale swoje artystyczne życie związał z Krakowem, gdzie odniósł pierwsze i następne sukcesy, występował z uznanymi jazzmenami ,  stamtąd też wyruszał na światowe estrady. Muzyka, którą zaprezentował to jazzowo – blusowe klimaty a nawet gospel, pełna niesamowitych emocji, które artysta odkrył przed nami  nie tylko mistrzowskim zaprezentowaniem jej, ale też autentycznym przeżywaniem każdego utworu, co szybko udzieliło się też słuchaczom.
Każdy z muzyków miał też swoje „5 minut” w postaci solowych wstawek, co bardzo podobało się zgromadzonym na sali  melomanom. Gorące podziękowanie otrzymał saksofonista, który na swoim złocistym instrumencie popisywał się szczególnym kunsztem, zwłaszcza w górnych partiach utworu. Wzruszająca była solówka  gitarzysty, który wykonał własną kompozycję , a jej  wykonanie szybko  przywołało obrazy dziejące się aktualnie niedaleko nas. Marek Bałata wyśpiewał również utwory Czesława Niemena i to była szczególna uczta. Najpierw lekkie, beztroskie, wręcz „Pod papugami”, z kolei pełne napięcia i dramatyzmu „ Com uczynił”. I jeszcze bis. Nie mogło go zabraknąć.  Romantyczne „Wspomnienie” zakończyło ten uroczy, nasycony emocjami koncert. Publiczność długo oklaskiwała artystów i nawet Ci którzy przybyli na koncert
z czystej ciekawości – pokochali jazz.

Dziękujemy organizatorom   i czekamy na więcej takich koncertów.