Warsztaty Soutachu

W Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach po raz drugi odbyły się warsztaty zorganizowane w ramach projektu ,,Podkarpacka Kultura bez Barier” Głównym celem projektu jest m.in. wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury. Jest to projekt międzynarodowy, który dąży do integracji kulturowej i promowania dziedzictwa kulturowego regionów, które biorą udział w projekcie.
Przez trzy dni, 10 osób biorących udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Teresę Sosińską  poznawało podstawowe techniki soutachu. Sutasz  (nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache ) to ostatnio bardzo modna technika tworzenia biżuterii, która zawładnęła sercami fanów ręcznie robionych ozdób. Fantazyjne esy floresy ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo
i zawsze przykuwają wzrok. Tworzenie ozdób z sutaszu wymaga niebywałej precyzji
i wyczucia dobrego smaku. Ozdoby wykonuje się ze specjalnych pasków, zwanych sutaszami. Są to pięciomilimetrowe, plecione sznurki z wiskozy lub czystego jedwabiu, które łączy się ze sobą i okala kaboszony – gładko oszlifowane kamienie, kryształy lub szklane koraliki.

Uczestniczki warsztatów miały okazję wykonać biżuterię z motywem pawia, nawiązując do polichromii w zabytkowym dworku Hupki w Niwiskach.