XVIII Biesiada U Hupki

Dnia 26 listopada 2022 roku, po dwuletniej przerwie, w Niwiskach odbyła się XVIII „Biesiada u Hupki” pod honorowym patronatem Starosty Kolbuszowskiego i Wójta Gminy Niwiska. Tradycyjnie organizatorem Biesiady u Hupki był Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteki oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Niwiskach. Wymienionym podmiotom partnerowały Lasy Państwowe, które w tym roku organizują konkurs „Natura od kuchni”, skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich.

Rodzime Koło Gospodyń przygotowało wspaniałą ucztę dla biesiadników. Podczas imprezy widzów częstowano pysznymi potrawami z grzybów i innych darów lasu. Goście zachwycali się przednim bigosem z dziczyzną, barszczem grzybowym na domowym zakwasie oraz jagodziankami. Nie zabrakło marynowanych grzybków, syropów z czarnego bzu czy sosny oraz innych pyszności. Kto jak kto, ale lasowiaczki wiedzą, jak podać leśne specjały, by nie można było się od nich oderwać. Stoisko ze zdrową żywnością z polskich lasów p.n. „Skarby z naszych lasów  na Biesiadzie u Hupki” wzbudziło spore zainteresowanie i stało się tematem wielu rozmów w kuluarach. Wśród biesiadników popularne było przekonanie, że nasze gospodynie doskonale wiedzą, iż najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. W tym roku Panie wykorzystały wszelkie dostępne dobra by zainspirować szanownych biesiadników i pokazać jakie cuda i smakołyki można wyczarować z darów lasu, zarówno te roślinne – owoce i zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny.

Celem imprezy jak zwykle była nie tylko przednia zabawa, ale też integracja mieszkańców i przypomnienie  dawnych zwyczajów oraz kultury lasowiackiej. W tym roku występujące grupy przeszły same siebie. Sala “Pod Pawiami” wypełniła się po brzegi gromadząc wielu zaproszonych gości i miłośników wspólnego biesiadowania.

Pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy Górniacy    z widowiskiem pełnym magii i odrobiną wiedzy zielarskiej pt. „Zerwij ziele o poranku” bawiąc widownię do łez. Niedługo po tym do czerwoności rozgrzał zgromadzonych biesiadników Teatr Dorosłych „Uciecha” z Grochowego zapewniając świetną zabawę podczas występu o wdzięcznej nazwie „Gasimy – remiza stać będzie!”.  Następnym punktem wieczoru, była scenka z życia lokalnej społeczności z doborowym poczuciem humoru, którą ponownie zaprezentowali „Górniacy” w widowisku „Spór o las”. I tym razem widownia była zachwycona.

Występy teatralne poprzedzane były przez występy zespołu „Górnianki”. Młodzi ludzie w pięknych lasowiackich strojach śpiewem i tańcem na ludową nutę porywali publiczność do wspólnej zabawy. Jak przystało na Andrzejkowy wieczór nie zabrakło ciasteczek z wróżbą.                                                                                            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania występującym zespołom, które tak świetnie bawiły publiczność i zapewnili wspaniałą atmosferę, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Niwiskach, prowadzącej biesiadę Magdalenie Dyło oraz wszystkim którzy wspomogli organizację „XVIII Biesiady U Hupki”. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze weselszym gronie i będziemy ucztować i bawić się co najmniej tak świetnie jak w tym roku.

Zakończenie inicjatywy “Szlakiem chleba i soli”

Grupa Nieformalna „Działamy razem” pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich w Niwiskach w dniu 16 lipca 2022 r. zako ńczyła realizację inicjatywy „Szlakiem chleba i soli”.Celem inicjatywy był wzrost wiedzy, wymiana dobrych praktyk i inspiracja do tworzenia biznesu na wsi. Wyjazd studyjny pokazał grupie 20 osób możliwości zagospodarowania swoich pustych gospodarstw. Uczestnicy dowiedzieli się o różnych pomysłach i możliwościach, zdobyli wiedzę z pierwszej ręki. W ramach wyjazdu odwiedziliśmy Dom chleba w Gruszowie Wielkim, woj. Małopolskie. Pomysłem właścicieli było utworzenie muzeum w pustym pomieszczeniu stodoły ze starymi narzędziami rolniczymi oraz stworzenie starodawnej kuchni z piecem chlebowym. Spotkanie z gospodarzami i Kołem Gospodyń Wiejskich oraz przeprowadzone przez nich warsztaty wypieku chleba i placków pszennych „Od ziarenka do bochenka” były wspaniałym przeżyciem i doświadczeniem. Kolejnym punktem było zwiedzanie malowniczej wioski Zalipie oraz spotkanie i warsztaty w Domu Malarek. Uczestnicy dowiedzieli się jak można uatrakcyjnić swoje gospodarstwo i wieś aby rozwinąć turystykę. Dopełnieniem wyjazdu było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.