Ferie w Gminie Niwiska

W tym roku Świetlice Wiejskie i GOKiB w gminie Niwiska przygotowały dla dzieci ciekawą ofertę na aktywne zajęcia organizowane podczas ferii zimowych. Dzięki współpracy wszystkich świetlic możliwe było stworzenie kilku propozycji, tak by każdy znalazł coś dla siebie.
12 lutego br. Świetlice zaprosiły wszystkie dzieci na Bal Maskowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie najmłodszych. Razem z nami w Dworku Hupki bawiło się ok. 50 dzieci. Impreza zaczęła się zabawami przy muzyce i wspólnymi tańcami, później nie zabrakło konkursów tanecznych, nauki układów wyświetlanych na wielkim ekranie oraz możliwości tworzenia własnych choreografii. Podczas balu instruktorzy świetlic zadbali nie tylko o atrakcje taneczne. Można było również nauczyć się, jak z długich balonów uformować zwierzątko, kwiat lub miecz, albo puścić wodze fantazji i z różnych rodzajów balonów stworzyć ciekawą konstrukcję. Wielu chętnych pozwoliło sobie pomalować buzie specjalnymi kredkami do twarzy, a włosy ufarbować łatwo zmywalną farbą. Dzieci cieszyły się również z zabaw z chustą animacyjną oraz piłeczkami, które rozpoczęły się pod koniec spotkania. Dla organizatorów najważniejsze były uśmiechy dzieci (i rodziców, którzy aktywnie włączali się szczególnie w taniec), a te nie znikały! Mamy nadzieję, że uda nam się zmienić jednorazowe spotkanie w coroczny Bal Maskowy Świetlic Wiejskich.
13 lutego, dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej w Niwiskach, która użyczyła nam swojej świetlicy, mieliśmy możliwość zorganizować warsztaty kulinarne z pieczenia oryginalnej włoskiej pizzy! W tajniki przygotowywania ciasta, komponowania i przygotowywania składników oraz pieczenia wprowadził nas po mistrzowsku pan Mateusz Cepielik, który okazał się być prawdziwym pasjonatem Włoskiej kuchni. Razem z czarującą asystentką, przedstawił historię pizzy, jej ewolucję, rodzaje i wiele ciekawostek na jej temat. Nie zabrakło również zajęć praktycznych. Prawie 40 dzieci miało okazję zobaczyć pokaz robienia ciasta a później w grupkach wspieranych przez instruktorki świetlic oraz państwa prowadzących warsztaty, własnoręcznie zrobiło prawdziwe, cudownie miękkie i pachnące ciasto! Następnie trafiło ono do pieca w towarzystwie dodatków takich jak oryginalna mozarella, włoski sos pomidorowy i świeża bazylia. Nie zabrakło też innych kompozycji zawierających szynkę, salami, suszone oregano a nawet marynowaną salicornię. Po upieczeniu dzieci zmęczone ciężką pracą nad ciastem doceniły wspólny wysiłek i z radością pałaszowały smakołyki. Dziękujemy serdecznie dzieciom, które wykazały się niebywałym skupieniem i głębokim zainteresowaniem na każdym etapie warsztatów, instruktorkom świetlic wiejskich, paniom pracującym w kuchni SP w Niwiskach za życzliwe przyjęcie i nieocenioną pomoc. Najbardziej dziękujemy Panu Mateuszowi i Pani Ewie za wspaniałe warsztaty, które zostaną w naszej pamięci przez długi czas. Było pysznie!
15 lutego Świetlice z Huciska, Trześni, Niwisk, Huciny, Kosów oraz Przyłęka wybrały się na wspólny wyjazd do kina Galaktyka w Mielcu. 40 dzieci wraz z instruktorami świetlic obejrzało dwa filmy, których nie sposób prędko zapomnieć.
Podczas pierwszego seansu mieliśmy możliwość wzruszyć się nad historią chłopca, który mieszkając z ojcem nad brzegiem oceanu angażuje się w opiekę nad trzema maleńkimi, osieroconymi pelikanami znalezionymi na wydmach. Film niósł ważne przesłanie dotyczące ochrony środowiska naturalnego, życia w zgodzie z przyrodą oraz zachowywania w stanie nienaruszonym terenów, na których żyją dzikie zwierzęta. Opowiadał o przemijaniu, konieczności pogodzenia się ze stratą i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Mimo, że miał charakter nieco nostalgiczny, spodobał się publiczności i był szeroko komentowany po zakończeniu seansu.
Drugim filmem, który mogliśmy zobaczyć była animacja “Jak wytresować smoka 3”. U publiczności perypetie Wodza Czkawki, Astrid i smoków wzbudziły duży entuzjazm. Wszyscy z zapartym tchem śledzili wartką akcję i niespodziewane zwroty akcji. Ciekawa i zabawna fabuła oraz niesamowicie barwne scenerie stworzone w filmie bardzo podobały się dzieciom. Wszyscy stwierdzili, że warto było pojechać na taki piękny seans. W doskonałych humorach dzieci wróciły do domów. Mamy nadzieję, że niedługo znów będziemy mogli się wybrać na podobny wyjazd!

 

 

XII Turniej Sołectw Gminy Niwiska

Miło nam poinformować Państwa, że 10 lutego 2019 odbył się już XII Turniej Sołectw Gminy Niwiska! Tym razem do artystycznej rywalizacji stanęło ośmiu sołtysów wraz z reprezentacjami wsi. Przy wspaniałym dopingu niezawodnej publiczności rozegrano 4 konkurencje.

Wszystkie sołectwa wykazały się wspaniałym poczuciem humoru i kreatywnością realizując na swój własny sposób postawione im zadania. Wśród nich znalazło się stworzenie i zaprezentowanie walca. Nie sposób opisać, jak żywiołową reakcję publiczności wzbudziły zaprezentowane tańce, ale i wspaniałe kostiumy przedstawione przez tancerzy. Ciekawe stroje (i to w większości wykonane własnoręcznie z materiałów
z odzysku) zaprezentowały zespoły podczas pierwszej konkurencji. Mieli oni za zadanie wystawić bajkę z Bajkowej Krainy Niwiska, dotyczącą segregacji śmieci. Zadbali nie tylko o wizualną część przedstawienia, ale również o to, by głośno wybrzmiało poważne przesłanie: warto dbać o ochronę środowiska i nie wolno zapomnieć, że segregacja odpadów znacząco wpływa na warunki, w jakich będą żyły następne pokolenia. Aby promować zdrowe życie bez używek sołectwa zaprezentowały kolejną konkurencję: zestaw ćwiczeń fizycznych w trosce
o sylwetkę. Publiczności podobała się również konkurencja karnawałowa, która wzbudziła gromkie oklaski. Stworzono bowiem barwny korowód karnawałowy. Wszystkie grupy ze swoimi sołtysami na czele przeszły przez salę w rytm gorącej samby, tańcząc i prezentując niebanalne przebrania.
Imprezę zakończyły podziękowania Pani Wójt Elżbiety Wróbel skierowane do sołtysów za ich trud nie tylko włożony w przygotowanie tegorocznego Turnieju, ale również za całokształt pracy. Towarzyszyły im najlepsze życzenia oraz upominki – czujniki tlenku węgla. Sołtysi rozlosowali również takie same czujniki wśród publiczności, co wzbudziło pozytywne emocje, szczególnie, że na początku spotkania Komendant Gminny ZOSP RP w Niwiskach Adam Haptaś zaprezentował niebezpieczeństwa związane z zatruciami czadem i sposoby zabezpieczania się przed takimi sytuacjami. Nie zabrakło również informacji
o właściwych sposobach reagowania na takie sytuacje.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego turnieju. Szczególne podziękowania należą się reprezentantom sołectw oraz Sołtysom.
Do zobaczenia za rok!

XVI Biesiada u Hupki już za nami

Tradycyjnie jak co roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach odbyła się kolejna Biesiada u Hupki pod honorowym patronatem Starosty Kolbuszowskiego
i Wójta Gminy Niwiska
Celem imprezy była: wzajemna integracja mieszkańców gminy Niwiska i okolic oraz promocja inicjatyw lokalnych, twórczości ludowej i kultywowanie tradycji regionalnych.

Czytaj dalej

Literatura i Dzieci – 2018 “Niezwykłe opowieści”

20 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach odbyły się eliminacje gminne konkursu Literatura i dzieci 2018 „Niezwykłe opowieści.”
Organizatorem konkursu od wielu lat jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Źródłem pomysłów tegorocznych prezentacji były podania i legendy opowieści  o miejscach, wydarzeniach i ludziach, związane z faktami historycznymi, ale niepozbawione elementów fantastyki.    

Celem konkursu jest upowszechnianie i zachęcenie do czytania książek, popularyzacja literatury ponadczasowych wartości, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej, rozwijanie wyobraźni i  spontaniczności.
Uczestnicy prezentowali 1 utwór wybranego autora  w formie recytacji, piosenki, inscenizacji oraz prac plastycznych.
Konfrontacje artystyczne z roku na rok cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych uczestników. Do konkursu przystąpili uczniowie ze Szkół Podstawowych   w Kosowach, Siedlance, Hucinie, Trześni i Hucisku. Jury miało możliwość zapoznać się z 26 prezentacjami konkursowymi, przyznano 16 wyróżnień po czym  na eliminacje rejonowe do Chorzelowa zostali wytypowani :

W kategorii wiekowej 0 -II

  1. Michał Kosiorowski SP w Trześni
  2. Kamila Kosmala SP w Siedlance

W kategorii wiekowej III – V

  1. Anna Kosiorowska SP w Trześni
  2. Gabriela Fryc SP w Siedlance

Na konkurs wpłynęło 30 prac plastycznych uczniów ze Szkół Podstawowych
w Siedlance, Kosowach i Trześni. Wszystkie prace zostały przekazane
do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Wszystkim uczestnikom konkursu, pedagogom i opiekunom serdecznie dziękujemy
 a laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.